Terminale komputerowe są dostępne w ofertach wielu producentów oraz dystrybutorów technologii sprzedaży. Wynika to z tego, że wspomniane urządzenia znajdują często zastosowanie w systemach dla firm, np. sprzedażowych lub gastronomicznych. Co więcej, to właśnie takie komputery odpowiadają zazwyczaj za zarządzanie innymi elementami całego rozwiązania technologicznego, m.in. drukarkami fiskalnymi, wagami elektronicznymi czy skanerami kodów kreskowych. A jak poradzić sobie z wyborem terminala komputerowego?
Co to za urządzenie dla firmy?
Czym jest terminal komputerowy? Pisząc w dużym uproszczeniu, to komputer stacjonarny typu all-in-one, czyli taki, w którym wszystkie podzespoły oraz wyświetlacz – zazwyczaj kilkunastocalowy panel dotykowy – są „zamknięte” w jednej obudowie. Niekiedy można również spotkać się z określeniem „terminal komputerowy POS”, ale w praktyce chodzi o takie samo urządzenie dla firmy. Dopisek „POS” oznacza zaś po prostu Point of Sale, a więc technologię przeznaczoną m.in. do pracy przy stanowisku sprzedaży w sklepie czy gastronomii. Wiemy jednak, że omawiane przez nas komputery znajdują zastosowanie w wielu innych działalnościach, np. w zakładach przemysłowych czy placówkach usługowych. Znacznie bardziej uniwersalną nazwą jest więc po prostu „terminal komputerowy”.
Parametry ekranu, procesora, dysku twardego i pamięci operacyjnej
Kluczowym zagadnieniem przy wyborze odpowiedniego terminala komputerowego jest wydajność jego podzespołów. Pod tym względem zakup konkretnego urządzenia nie różni się znacząco od zamówienia „zwykłego” komputera stacjonarnego czy laptopa. Zawsze warto zwrócić uwagę na model i moc procesora, rodzaj i pojemność dysku twardego (najlepiej SSD) oraz liczbę GB pamięci operacyjnej (RAM). Ogólnie pojęta wydajność tych podzespołów przekłada się bowiem na szybkość pracy terminala komputerowego, a konkretnie – na działanie zainstalowanego na nim oprogramowania dla firmy.
Kolejną kwestią, równie ważną, co podzespoły, jest ekran, który mamy do dyspozycji w danym urządzeniu. Istotna będzie zarówno jego wielkość, jak i zastosowana w nim technologia dotykowa. Wpływa to bowiem na sposób obsługi zainstalowanego oprogramowania komputerowego, a także na wytrzymałość samego ekranu.
Terminal komputerowy z różnymi interfejsami komunikacyjnymi
Jeżeli terminal komputerowy ma współpracować z wieloma urządzeniami peryferyjnymi równocześnie, model zainstalowany w firmie musi obsługiwać różne interfejsy komunikacyjne. Dotyczy to przede wszystkim dostępnych portów przewodowych, m.in. USB, RS-232, Ethernet czy HDMI. Jednak nie tylko. Produkowane obecnie terminale komputerowe coraz częściej zapewniają też łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi lub Bluetooth. W każdym razie, jeżeli będziemy mieli do dyspozycji wiele interfejsów, bez problemu podłączymy do takiego komputera np. kasę lub drukarkę fiskalną, wagę elektroniczną, czytnik kodów, drukarkę etykiet, drukarkę zamówień, dodatkowy monitor czy terminal płatniczy. Innymi słowy, zyskamy możliwość stworzenia rozbudowanego i wszechstronnego rozwiązania systemowego dla firmy.
Przydatny artykuł, ja właśnie poszukuję takiego terminala POS do swojego punktu gastronomicznego i myślę, że powoli już wiem, jakie funkcje powinno posiadać urządzenie, które powinnam nabyć. Dziękuję i pozdrawiam.