Close
E-paragon fiskalny z kasy online

Przypominamy, że można już udostępniać e-paragony z kas online. Jak to robić?

Kasy i drukarki fiskalne online od początku pozwalały na emitowanie paragonów fiskalnych w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej. Już pierwsze urządzenia rejestrujące tego typu oferowały wspomnianą funkcjonalność. Niemniej, dopiero niedawno weszły w życie nowe przepisy fiskalne, które w ogóle umożliwiają podatnikowi wystawienie i wydanie paragonu nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. Co trzeba o tym wiedzieć?

Zmiana Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących można uznać za spis wytycznych i obowiązków, które określają sposób prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu urządzeń fiskalnych. Szczegółowe wyjaśnione jest tam m.in. wydawanie paragonów klientom indywidualnym, którzy korzystają z usług danej firmy. I to właśnie wspomniane Rozporządzenie MF zostało zmienione pod koniec kwietnia 2020 roku. Wówczas pojawiły się w nim zapisy dotyczące wystawiania i udostępniania e-paragonów.

Pełną treść przepisów zmieniających Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących można znaleźć tutaj.

Jak powinno się odbyć wydanie paragonu elektronicznego?

Nowe przepisy fiskalne nie definiują konkretnego sposobu udostępnienia e-paragonu. Można w nich jedynie przeczytać, że podatnik może wystawić i wydać nabywcy taki dowód sprzedaży, ale… No właśnie, są tutaj 2 ważne „ale”. Po pierwsze, można to zrobić wyłącznie za zgodą klienta i w sposób z nim uzgodniony. Chodzi tutaj po prostu o to, aby nabywca miał jak odebrać paragon w postaci elektronicznej. Z papierowym wydrukiem z kasy nie ma oczywiście takiego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy korzystamy ze smartfonów bądź laptopów. Nie każdy z nas posiada również pocztę elektroniczną, na którą podatnik mógłby przesłać e-paragon. W szczególności dotyczy to najmłodszych i najstarszych konsumentów.

Po drugie, e-paragon fiskalny można wystawić i wydać wyłącznie w przypadku stosowania kasy lub drukarki rejestrującej online. Opcja ta dotyczy więc urządzeń nowego typu, które oferują również transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (informacji dotyczących m.in. prowadzonej sprzedaży). Co z pozostałymi rodzajami kas?

E-paragon z kasy fiskalnej starego typu. Czy to w ogóle możliwe?

Nie. Jeżeli przedsiębiorca korzysta z kasy rejestrującej / drukarki rejestrującej z kopią elektroniczną lub papierową, nie może wystawić i wydać klientowi e-paragonu. Co ciekawe, nowe przepisy nie uwzględniają też tzw. wirtualnych urządzeń fiskalnych. Od początku czerwca 2020 roku wybrane rodzaje działalności gospodarczych mogą już korzystać z kas rejestrujących w postaci oprogramowania. Okazuje się jednak, że, pomimo swojej wirtualności, takie technologie sprzedaży nie pozwolą na udostępnianie paragonów elektronicznych. Obowiązkowe w przypadku kas software’owych jest natomiast korzystanie z drukarki, która współpracuje z takim oprogramowaniem i gwarantuje wystawianie m.in. papierowych dowodów sprzedaży.

1 thought on “Przypominamy, że można już udostępniać e-paragony z kas online. Jak to robić?

  1. Dobrze, że poruszona została tutaj ta kwestia, bo pewnie wielu zdążyło już zapomnieć o „jednej z podstawowych” funkcjonalności „urządzeń fiskalnych przyszłości” 😛

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozwiąż zadanie: *