Close
Cena kasy fiskalnej online

Ile polscy przedsiębiorcy zapłacą za kasy fiskalne on-line?

Cena urządzenia rejestrującego jest jednym z najważniejszych kryteriów, na które zwracają uwagę polscy podatnicy. To właśnie ta kwestia ma duży wpływ na ostateczny wybór technologii sprzedaży. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jaki koszt będą musieli ponieść przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wdrożenie kasy fiskalnej on-line. Tym bardziej, że ma to zostać powiązane z wymianą dotychczasowych urządzeń rejestrujących.

Wzrost czy stabilizacja cen urządzeń fiskalnych?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się dziś nad tym, jaka w najbliższych latach będzie cena kas fiskalnych on-line? Wpływ może mieć na to kilka kwestii. Z jednej strony, nowe urządzenia rejestrujące zostaną wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań technologicznych, które dosłownie zrewolucjonizują sposób prowadzenia ewidencji. Wystarczy wspomnieć o stałej współpracy kas z serwerami Ministerstwa Finansów, ustandaryzowanej wymianie danych z terminalami do kart płatniczych czy funkcjonalności przeznaczonej do realizowania elektronicznych paragonów. W związku z tym, nowe opcje mogą mieć jakiś wpływ na nieznaczny wzrost cen urządzeń on-line. Modele tego typu będą po prostu droższe w produkcji.

Z drugiej strony, dotychczas pojawiały się już zapewnienia ze strony części producentów, zgodnie z którymi ceny kas rejestrujących on-line mają być porównywalne do cen obecnych urządzeń fiskalnych. Czy faktycznie koszt związany z zakupem technologii sprzedaży pozostanie na tym samym poziomie. Z odpowiedzią na to pytanie będzie trzeba poczekać do momentu, aż na rynku pojawią się nowe kasy fiskalne – czyli do 2018 roku.

Wymiana kas będzie częściowo refundowana?

Proces wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących to nadal wielka niewiadoma. Pewne wydaje się jedynie to, że prędzej czy później wszyscy przedsiębiorcy będą musieli przejść na stosowanie kas on-line. Niemniej, w przypadku niektórych działalności może do tego dojść dopiero za kilka lat (kiedy zupełnie wyjdą z użytku obecne urządzenia). Równocześnie jednak, w przeszłości pojawiały się już zapowiedzi, które zakładały częściowe zrefundowanie powszechnej wymiany urządzeń fiskalnych z budżetu państwa. Jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Z ulgi za zakup kasy on-line mieliby skorzystać przedsiębiorcy, którzy we wcześniejszym terminie, na własną rękę, zdecydują się na wymianę technologii sprzedaży. Refundacja wyniosłaby zaś do 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł. Dzięki temu podatnicy zyskaliby szansę na zdecydowane obniżenie kosztów – podobne do obecnej ulgi, obowiązującej przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego.

Osobną kwestią jest to, że ustawodawca przewiduje też zobligowanie wybranych grup przedsiębiorców do wcześniejszej wymiany kas rejestrujących. Regulacje te mają dotyczyć tych sektorów gospodarki, w których zachodzi największe ryzyko nieprawidłowości przy odprowadzaniu należnych podatków. Obecnie nie jest jednak pewne to, czy w tym przypadku również będzie można skorzystać z ulgi.

1 thought on “Ile polscy przedsiębiorcy zapłacą za kasy fiskalne on-line?

  1. Ja właśnie należę do tych, którzy raczej nie będą bawić się w wymianę, tylko będą musieli po prostu zakupić nowy model. Ciekawe jednak, na jakich warunkach ostatecznie sprawa się skończy…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozwiąż zadanie: *