Close
Kasy fiskalne, które są online ready

Jakie będą skutki zmian w systemie kas fiskalnych?

Nie tak dawno poświęciliśmy oddzielny wpis temu, do jakich zmian w systemie fiskalizacji dojdzie w przyszłości. Przypomnijmy, że już niedługo mają wejść w życie nowe przepisy w sprawie kas. Ich rezultatem będzie m.in. połączenie urządzeń fiskalnych z centralnym repozytorium MF. Niemniej, dziś zajmiemy się innym tematem, który jest oczywiście związany z tym zagadnieniem. Mianowicie, skutkami wprowadzenia systemu online. Oraz przygotowaniami do zmian w przepisach.

Rezultaty wprowadzenia systemu kas online

System fiskalizacji online ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku – wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, które będzie dotyczyło nowych kryteriów technicznych dla wszystkich kas rejestrujących. Trudno w jednym zdaniu streścić wszystkie zapowiedziane zmiany. Na chwilę obecną wiadomo na pewno, że nowe regulacje prawne wprowadzą do obiegu elektroniczne paragony. Co więcej, w 2018 roku pojawią się pierwsze kasy fiskalne, które zaoferują online’ową transmisję danych do serwerów MF.

Ustawodawca przewiduje, że zmiany w sposobie prowadzenia ewidencji przyczynią się do rozwoju innowacyjnych form handlu. Co więcej, nowy system ma wpłynąć na zmniejszenie „szarej strefy”, a konkretnie – poprawić ściągalność podatków. Dla polskich przedsiębiorców najważniejsze wydaje się jednak coś zupełnie innego. Zanim bowiem dojdzie do unowocześnienia obrotu gospodarczego, wielu podatników będzie musiało wymienić swoje kasy fiskalne.

Co wiadomo o wymianie urządzeń fiskalnych?

Sam proces zastępowania obecnych technologii sprzedaży wydaje się przesądzony. Tylko w ten sposób możliwe będzie dostosowanie wielu firm do prowadzenia ewidencji w ramach systemu fiskalizacji online. Pytanie jednak, jak konkretnie ma przebiegać wymienianie kas rejestrujących? Ostatni projekt Rozporządzenia mówi, że podatnicy zyskają więcej czasu na zainstalowanie nowego urządzenia. Obowiązek wymiany kasy miałby bowiem wystąpić wtedy, gdy skończy się homologacja obecnego modelu. Czy faktycznie będzie to tak wyglądało? Jakie wyjątki od tej zasady zostaną wprowadzone. Wszystko wyjaśni się wraz z opublikowaniem ostatecznej wersji Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów.

Kasy Online Ready szansą dla wielu podatników

Czy aktualnie polscy przedsiębiorcy mogą jedynie czekać na to, jakie przepisy zostaną wprowadzone na początku 2018 roku? I zastanawiać się nad tym, kiedy w przypadku ich firm wystąpi obowiązek wymiany urządzenia rejestrującego? Żeby już dłużej nie trzymać w niepewności – odpowiedź brzmi „nie”. Szansą na wcześniejsze przygotowanie się do zmian w przepisach są bowiem kasy posiadające certyfikat Online Ready. Urządzenia tego typu to także świetna propozycja dla podatników, którzy będą musieli zainwestować w technologię sprzedaży jeszcze w 2017 roku. Kasy Online Ready, jak sama nazwa wskazuje, są gotowe na pracę w nowym systemie fiskalizacji. Obecnie nie posiadają one oczywiście rozwiązań technologicznych, które pojawią się dopiero za kilka miesięcy. Niemniej, w przyszłości będzie można je wyposażyć we wszystkie niezbędne funkcjonalności.

Zależy Ci na tym, aby przygotować swój biznes do zmian w przepisach fiskalnych? Kliknij i porównaj kasy z gwarancją Online Ready.

1 thought on “Jakie będą skutki zmian w systemie kas fiskalnych?

  1. czyli niby jeszcze nie teraz i nie za chwilę, ale już lepiej myśleć o tym i się przygotować…ciekawe: na jakie koszty?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozwiąż zadanie: *