Close

Kasy fiskalne online. Co czeka nas w nowym systemie?

Osoby śledzące branżę fiskalną już chyba przyzwyczaiły się do tego, że co jakiś czas zmieniają się obowiązujące przepisy – także te dotyczące wymogów technicznych, którym muszą podlegać wszystkie kasy rejestrujące. Wprowadzenie systemu online to jednak coś więcej, niż tylko modyfikacja dotychczasowego prawa. Dla krajowych podatników będzie to oznaczało pracę w zupełnie innej rzeczywistości.

Kasy fiskalne według nowych przepisów

Na chwilę obecną polski ustawodawca, a konkretnie Ministerstwo Rozwoju, pracuje jeszcze nad nowym Rozporządzeniem w sprawie wymogów technicznych, które muszą spełniać kasy rejestrujące dopuszczone do eksploatacji. A warto podkreślić, że nie będą to zwykłe kryteria. Chodzi bowiem o to, aby urządzenia fiskalne, które będą od 2018 roku stosowane przez przedsiębiorców, zapewniały współpracę z centralnym repozytorium Ministerstwa Rozwoju. Co jeszcze zmieni się wraz z wprowadzeniem systemu kas online?

Po pierwsze, urządzenia rejestrujące zyskają protokół komunikacyjny, który pozwoli na standardową wymianę danych z terminalami płatniczymi. Wspomniane „zasady współpracy” zostaną ustalone odgórnie i mają przyczynić się do zwiększenia roli obrotu bezgotówkowego. Po drugie, każda kasa, która zostanie wprowadzona na rynek po 1 stycznia 2018 roku, zagwarantuje zrealizowanie e-paragonu.

Paragony elektroniczne i papierowe

Paragony elektroniczne nie są nowym pomysłem. O stworzeniu rozwiązań, które umożliwiałyby realizowanie takich dokumentów, mówiło się od pewnego czasu. Jednakże, dopiero za sprawą systemu online uda się osiągnąć ten cel. Nowe kasy rejestrująca zaoferują bowiem nie tylko wystawianie tradycyjnych, papierowych dowodów sprzedaży, ale także przesyłanie klientom e-paragonów fiskalnych. Co więcej, dokumenty te będą udostępniane zabezpieczonym kanałem i trafią np. na adres poczty elektronicznej, który wskaże nabywca towaru lub usługi.

Co z dwurolkowymi urządzeniami?

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla podatników, którzy korzystają obecnie z dwurolkowych kas fiskalnych. Jednym z założeń systemu online jest bowiem wycofanie z użytku urządzeń tego typu. Ustawodawca uzasadnia to tym, że modele z 2 rolkami są przestarzałe i trudniejsze do monitorowania. I w sumie trudno się nie zgodzić z takim stwierdzeniem. Kiedy będzie trzeba wymienić dwurolkowe urządzenie? Zostanie to zdefiniowane we wspomnianym już wcześniej Rozporządzeniu Ministra Rozwoju. Pocieszeniem może być to, że wymiana kas fiskalnych czeka tak naprawdę większość firm. Urządzenia produkowane obecnie nie spełnią po prostu wymogów nowego systemu.

 

Strona o kasach fiskalnych online w Polsce zawiera więcej informacji o planowanym systemie. Zachęcamy więc do zapoznania się z tym źródłem.

1 thought on “Kasy fiskalne online. Co czeka nas w nowym systemie?

  1. pomimo różnych wątpliwości „jak to będzie”, myśl o stopniowym żegnaniu się z papierowymi paragonami bardzo mi odpowiada 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozwiąż zadanie: *