Close

Prowadzisz sklep? Kolektor danych ułatwi Ci pracę!

Jest kilka mitów, które czasami można usłyszeć lub przeczytać na temat kolektorów danych. Pierwszy z nich mówi, że urządzenia tego typu niewiele różnią się od skanerów kodów kreskowych. Zgodnie z drugim, kolektor znajdzie zastosowanie jedynie w logistyce (bo to bardzo często narzędzie pracy kurierów). Jak we wszystkich legendach, w tych również znajduje się ziarno prawdy. Ale praktyka pokazuje, że kolektory wyróżniają się znacznie szerszą funkcjonalnością, niż tylko gromadzenie danych z kodów kreskowych. A korzystać z nich można także w sklepach.

Przenośny terminal dla firmy

Kolektor danych w sklepie, np. spożywczym lub odzieżowym, to przede wszystkim szansa na lepsze zorganizowanie i zautomatyzowanie pracy. W szczególności dotyczy to wykonywania obowiązków w magazynie. Przy pomocy urządzeń tego typu można nie tylko odczytywać kody kreskowe, ale także zarządzać zgromadzonymi informacjami. Tym przede wszystkim mobilne terminale różnią się od zwykłych skanerów. Istnieje oczywiście znacznie więcej cech, którymi charakteryzują się kolektory danych. Poszczególne modele posiadają m.in. ekrany dotykowe, bezprzewodowe interfejsy komunikacyjne czy też po prostu pozwalają na korzystanie z aplikacji biznesowych. Dlatego niekiedy możliwości przenośnego terminala wybiegają daleko poza nadzorowanie asortymentu i magazynu.

Wydajne podzespoły i system operacyjny

O kolektorach danych często mówi się, że to mobilne komputery. Niektóre modele funkcjami i wyglądem przypominają także powszechnie rozpowszechnione w dzisiejszych czasach smartfony. Wszystko za sprawą tego, że w kolektorach stosowane są wydajne podzespoły oraz systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych. Konkretna specyfikacja, czyli jednostka centralna (procesor), pamięć RAM oraz Flash, będzie oczywiście zależna od danego modelu. Podobnie jest w przypadku oprogramowania. Podczas gdy jedne terminale mobilne posiadają systemy dostarczane przez samych producentów, drugie umożliwiają korzystanie z zainstalowanych aplikacji za pośrednictwem Microsoft Windows.

Współpraca kolektora danych z resztą systemu

Niewątpliwą zaletą większości terminali przenośnych jest możliwość sprawnej współpracy z innymi elementami systemu – sprzedażowego lub magazynowego. Kolektory obsługują bowiem różnorodne interfejsy komunikacyjne, zarówno standardowe złącza, np. USB bądź RS-232, jak i standardy bezprzewodowej wymiany danych. Szczególnie ta druga funkcjonalność jest przydatna podczas wykonywania obowiązków w firmie. Połączenie Bluetooth lub Wi-Fi zapewnia przede wszystkim znacznie większy komfort. Dzięki temu można się bez problemu oddalić od głównego stanowiska pracy i gromadzić oraz przetwarzać dane na terenie całej firmy.

Urządzenia odporne na trudne warunki pracy

Wśród kolektorów danych dostępnych na polskim rynku można wyróżnić grupę urządzeń, która wyróżnia się wyjątkowym przystosowaniem do trudnych warunków pracy. Najsolidniej wykonane terminale mobilne są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, np. upadki z wysokości do 2 metrów, jak również gwarantują niewrażliwość na wnikanie cieczy, kurzu czy też pyłu (modele z wysoką normą szczelności IP). Ponadto, jeśli zależy nam na bezproblemowym użytkowaniu kolektora w chłodnych miejscach, warto zwrócić uwagę na odporność na ujemne temperatury. W przypadku niektórych modeli, wykonywanie obowiązków jest możliwe nawet przy -30 stopniach Celsjusza.

Pozyskiwanie danych z kodów kreskowych

Na wstępie napisaliśmy, że odczytywanie kodów kreskowych jest tylko jedną z wielu funkcjonalności kolektora danych. Niemniej, dobrze zdawać sobie sprawę z tego, co w tym zakresie oferują współczesne terminale. Standardem jest z pewnością pozyskiwanie informacji z jednowymiarowych kodów kreskowych. Jednakże, najbardziej zaawansowane technologicznie modele poradzą sobie także z kodami 2D oraz QR. W związku z tym, przed zamówieniem kolektora powinniśmy ustalić, jakiego rodzaju czytnika wymaga nasza działalność gospodarcza. Ponadto, warto zwrócić uwagę na inne parametry, np. zasięg oraz szybkość skanowania.

 

Jeżeli uwzględnimy wszystkie możliwości współczesnych kolektorów danych, szybko okaże się, że to jedne z najwszechstronniejszych urządzeń do zarządzania biznesem. Intuicyjne w obsłudze, niczym smartfony oraz tablety, a także wydajne oraz odporne na intensywną eksploatację. Inwestycja w terminal mobilny niesie za sobą dodatkową korzyść – na pewno przyczyni się do zwiększenia prestiżu przedsiębiorstwa.

Tutaj możecie zapoznać się z szeroką ofertą kolektorów danych dla firm.

1 thought on “Prowadzisz sklep? Kolektor danych ułatwi Ci pracę!

  1. hehe, szczerze powiedziawszy to też tak kiedyś myślałem, ale może warto…zastanowię się nad tym, czy to urządzenie może mi się tak bardzo przydać 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozwiąż zadanie: *