Close

Wybór urządzenia fiskalnego – kasa czy drukarka?

Na polskim rynku urządzeń fiskalnych dostępnych jest wiele modeli. Mają one różne gabaryty, funkcje oraz parametry użytkowe. Ale to nie jedyna odmienność, na którą trzeba zwrócić uwagę. Niewykluczone, że znacznie istotniejszy jest ogólny podział wspomnianych urządzeń – na kasy oraz drukarki rejestrujące. Są to bowiem rozwiązania technologiczne, które działają na zupełnie innych zasadach.

Dlaczego wybór urządzenia jest tak ważny?

Współcześnie coraz więcej grup przedsiębiorców staje przed koniecznością zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego. I spora część podatników nie zdaje sobie sprawy z podziału na kasy oraz drukarki rejestrujące. A jest to kwestia nader istotna, która ma przełożenie na sposób prowadzenia ewidencji oraz obsługiwanie klientów firmy. Urządzenie fiskalne trzeba bowiem zawsze dostosować do potrzeb konkretnej działalności gospodarczej.

Na czym polegają różnice?

We wstępie do tego wpisu wspomnieliśmy, że kasy i drukarki fiskalne działają na innych zasadach. Warto omówić to zagadnienie w bardziej szczegółowy sposób. Podstawowa różnica polega na tym, że kasy mogą funkcjonować w firmie całkowicie samodzielnie, zaś drukarki trzeba obsługiwać za pomocą laptopa, komputera stacjonarnego, tabletu bądź terminala komputerowego. W drugim przypadku istotne jest także to, aby jednostka centralna posiadała zainstalowany program do zarządzania sprzedażą i magazynem.

Jakie konsekwencje wynikają z tej różnicy? Po pierwsze, na kasie fiskalnej można bezpośrednio definiować pozycje towarowe, jak również korzystać z klawiszy funkcyjnych. Natomiast większość drukarek posiada niezbyt rozbudowane klawiatury. Co więcej, bazę PLU trzeba najpierw skonfigurować w programie sprzedażowym (na komputerze), a dopiero później dane te są przesyłane dalej.

Po drugie, kasy rejestrujące pozwalają na obsługę od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy produktów lub usług. W przypadku drukarek, parametr ten wynosi od około 100 000 do 1 000 000 pozycji towarowych. Jak widać, różnica jest wyraźna.

Lepiej kupić kasę czy drukarkę?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakiego rozwiązania technologicznego firma potrzebuje. W większych sklepach z pewnością warto pomyśleć o wdrożeniu zaawansowanego systemu – z drukarką fiskalną, terminalem komputerowym, odpowiednim oprogramowaniem i pozostałymi urządzeniami peryferyjnymi. Z kolei w mniejszej działalności wystarczająca okaże się kasa rejestrująca.

Jest to prawidłowość ogólna, którą często rewiduje rzeczywistość. Tym bardziej, że poszczególne modele urządzeń fiskalnych charakteryzują się wieloma parametrami, funkcjami i cechami fizycznymi. Najlepiej po prostu skorzystać ze wsparcia dostawcy, który posiada zarówno szeroki wybór kas i drukarek, jak i doświadczenie we wdrażaniu różnorodnych technologii dla firm.

1 thought on “Wybór urządzenia fiskalnego – kasa czy drukarka?

  1. zgadzam się, że na to pytanie nie ma jedynej słusznej odpowiedzi, ja na przykład wolałem kupić kasę i nadal uważam, że pod pewnymi względami kasy są lepsze – ale jednak cechy mojego biznesu zadecydowały o nabyciu drukarki. i też jestem zadowolony!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozwiąż zadanie: *