Ministerstwo Finansów podzieliło obowiązkową instalację kas fiskalnych online na 3 etapy. W każdym kolejnym nowe grupy podatników muszą zacząć korzystać ze wspomnianych urządzeń rejestrujących. Pierwszy etap już dawno za nami – do końca grudnia 2019 roku kasy fiskalne online wdrożyli m.in. właściciele warsztatów samochodowych. Pierwotnie termin dla kolejnej grupy podatników, tej z drugiego etapu, wyznaczono na połowę 2020 roku. Epidemia koronawirusa wpłynęła jednak na zmianę tej daty.
Epidemia zmieniła wszystko – także proces wymiany kas
Początkowo drugi etap obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online miał zakończyć się w czerwcu 2020 roku. Do 30.06 br. urządzenia łączące się z Centralnym Repozytorium Kas mieli zainstalować właściciele lokali gastronomicznych, działalności hotelarskich oraz firm zajmujących się sprzedażą węgla bądź innych produktów do celów opałowych. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała jednak plany Ministerstwa Finansów (oraz branży fiskalnej). Jednym z jej skutków było także przesunięcie kolejnych etapów instalacji kas online we wspomnianych firmach. Ostatecznie stanęło na tym, że drugim terminem będzie 31 grudnia 2020 roku. Do tego dnia m.in. w lokalach gastronomicznych i hotelach będzie trzeba wdrożyć urządzenia nowego typu.
Nie bez powodu cały proces jest również określany jako wymiana kas fiskalnych. W praktyce bowiem przedsiębiorcy zobligowani do wdrożenia urządzeń online muszą tak naprawdę zastąpić dotychczasowe technologie sprzedaży w swoich firmach (modele offline – z papierową lub elektroniczną kopią paragonów). A to z kolei wiąże się z dodatkowym obowiązkiem…
Pamiętaj też o zakończeniu pracy „starego” urządzenia fiskalnego
Jeżeli w firmie zobligowanej do zainstalowania kasy online funkcjonowało dotychczas urządzenie offline, należy również pamiętać o jego prawidłowym „zamknięciu”. W przeciwnym razie będzie trzeba np. zgłaszać „starą” technologię sprzedaży do obowiązkowych przeglądów (nie rzadziej niż co 2 lata). Podatnik musi więc dopilnować procedur związanych z zakończeniem pracy urządzenia rejestrującego. W tym celu trzeba odczytać pamięć fiskalną „starej” kasy oraz sporządzić wymagany protokół. Tę część procedury zleca się firmie, która dotychczas była odpowiedzialna za wykonywanie usług serwisowych (np. przeglądów). Następnie należy zgłosić się do właściwego Urzędu Skarbowego – wraz ze sporządzonym protokołem z odczytu zawartości pamięci fiskalnej oraz wnioskiem o wyrejestrowanie kasy z ewidencji US.
Co z trzecim etapem obowiązkowej instalacji kas online?
W trzecim etapie obowiązkowej instalacji kas online po urządzenia fiskalne nowego typu będą musieli sięgnąć właściciele firm budowlanych, kancelarii prawnych, salonów kosmetycznych, kosmetologicznych i fryzjerskich, placówek medycznych i gabinetów lekarskich oraz działalności służących poprawie kondycji fizycznej (np. siłowni i placówek typu fitness). Tutaj również doszło do przesunięcia pierwotnego terminu o pół roku. W rezultacie, urządzenia fiskalne, które gwarantują m.in. łączność z Centralnym Repozytorium Kas, będzie trzeba zainstalować do 30 czerwca 2021.
Szkoda tylko, że sytuacja dalej jest rozwojowa, zmienia się dynamicznie, niestety raczej na zdecydowaną niekorzyść przedsiębiorców z różnych branż. A terminy i obowiązki, mimo wcześniejszego przesunięcia, już nie są tak elastyczne…