Tak naprawdę wszystkie urządzenia, które są wykorzystywane w handlu czy usługach, mają swoje cechy charakterystyczne. Również w przypadku dzisiejszych technologii auto id można znaleźć kilka takich parametrów i funkcji. Są one w szczególności związane z pozyskiwaniem danych z kodów kreskowych. Ale nie tylko… Przykładowo: przy poszukiwaniu odpowiedniego skanera warto także zwrócić uwagę na rozwiązania konstrukcyjne czy współpracę z innymi urządzeniami w firmie.
Różne kody i sposoby ich odczytu
W przypadku współczesnych kodów kreskowych stosowany jest podział na „obiekty” jedno- oraz dwuwymiarowe. Różnice pomiędzy 1D i 2D są związane przede wszystkim z ilością przechowywanych informacji. Kody dwuwymiarowe zazwyczaj zawierają więcej danych. A jak to wygląda w produkowanych obecnie skanerach? Podstawową grupę czytników stanowią modele, które obsługują wyłącznie jednowymiarowe kody kreskowe. Pozyskiwanie danych z „obiektów” typu 2D jest najczęściej zarezerwowane dla bardziej zaawansowanych technicznie urządzeń (przy okazji też droższych).
Osobną kwestią jest sposób pozyskiwania danych z kodów kreskowych. Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia ręczne, jak i stacjonarne (prezentacyjne). W pierwszym przypadku odczyt następuje po wciśnięciu przycisku wyzwalającego, zaś w drugim – samoistnie, po przystawieniu kodu na odpowiednią odległość. Warto też pamiętać, że część modeli ręcznych pozwala na zastosowanie podstawki. Takie czytniki zazwyczaj mogą funkcjonować zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym.
Urządzenia przewodowe i bezprzewodowe
Podstawowym rozwiązaniem w czytnikach kodów kreskowych jest przewodowa komunikacja z innymi urządzeniami w firmie. Skaner zostaje wtedy najczęściej podłączony do komputera lub kasy fiskalnej, za pomocą dostępnych interfejsów komunikacyjnych, np. RS-232, USB lub PS/2. W niektórych przypadkach odpowiedni port należy wybrać już w momencie zamawiania czytnika u dystrybutora technologii auto id. Natomiast część modeli posiada tzw. multi-interfejs komunikacyjny, dzięki czemu obsługuje kilka standardów wymiany danych. Niemniej, oprócz urządzeń przewodowych, na rynku znajdziemy także skanery bezprzewodowe. Takie czytniki mogą się komunikować z resztą systemu przy użyciu modułu Bluetooth. Zasięg pracy, czyli odległość, na jaką można się oddalić od stacji dokującej, jest zawsze zależny od parametrów konkretnego modelu.
Mały skaner czy model do zabudowy?
Producenci i dystrybutorzy technologii auto id starają się dziś nadążać za potrzebami przedsiębiorców. Dlatego na rynku znajdziemy urządzenia, które różnią się nie tylko funkcjonalnością, ale też rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Dzięki temu dużo łatwiej wdrożyć technologie dostosowane np. do stanowiska pracy. Przy poszukiwaniu właściwego skanera na pewno trafimy na całą masę małych, lekki i poręcznych modeli. Nie będą to jednak jedyne rozwiązania konstrukcyjne, po które można sięgnąć. Producenci dostarczają również na rynek czytniki pracujące w zabudowie, np. wmontowywane w lady kasjerskie. Co więcej, w przypadku skanerów prezentacyjnych (stacjonarnych) spotkamy się często z opcją regulowania obudowy, a tym samym – kierunku pracy modułu skanującego.
Niejeden czytnik kodów kreskowych na pckf.pl oferuje opisane powyżej parametry, funkcje i rozwiązania konstrukcyjne. Zachęcamy do zapoznania się z popularnymi modelami i do wyboru odpowiedniej technologii auto id.
Np. dla mnie szczególnie ważne było to, by czytnik kodów był w stanie współpracować też z kodami typu QR