Close
Informacje o kasach fiskalnych online ready

Informacje dla podatników wybierających kasy online ready

Już w zeszłym roku w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży można było znaleźć kasy fiskalne online ready. Takie urządzenia nadal są dostępne na polskim rynku. I zapewne będzie można je kupować do momentu, aż pierwsze kasy fiskalne online nie trafią do oficjalnej sprzedaży. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy szukają obecnie urządzeń rejestrujących, powinni zapoznać się z informacjami na temat modeli online ready. Pisząc w skrócie: są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Skąd ta gotowość na system fiskalizacji online?

Pojawienie się na rynku kas online ready nie było przypadkowe. Urządzenia tego typu trafiły do sprzedaży w momencie, w którym ustawodawca zapowiedział już wstępnie, że w niedalekiej przyszłości część podatników zostanie zobligowana do wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących. Takim obowiązkiem zostaną objęci m.in. mechanicy samochodowi, fryzjerzy, prawnicy, lekarze czy właściciele restauracji. I przede wszystkim z myślą o takich przedsiębiorcach stworzone zostały modele z certyfikatami Online Ready. Ich główną zaletą jest bowiem fakt, że będzie można je w przyszłości zmodernizować i dostosować do wymogów nowego systemu fiskalizacji. Innymi słowy, podatnicy, zamiast wymieniać obecne urządzenia, mogliby po prostu je unowocześnić. W praktyce ma to polegać na wyposażeniu kasy online ready w dodatkowe rozwiązania techniczne, m.in. interfejsy do komunikacji z CRK (Centralnym Repozytorium Kas) oraz opcję realizowania paragonów fiskalnych także w formie elektronicznej.

Konsekwencje modernizacji kasy fiskalnej

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie do tego wpisu, przez jakiś czas kasy z certyfikatami Online Ready będą jeszcze dostępne na polskim rynku technologii sprzedaży. Przedsiębiorcy decydujący się takie urządzenia powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie zasady i konsekwencje będą towarzyszyły ich unowocześnianiu. Po pierwsze, modernizacja kasy online ready na pewno nie będzie usługą darmową. Z konkretnymi kosztami wyposażenia urządzenia w dodatkowe funkcje można się zapoznać w regulaminach przygotowanych przez producentów, którzy tworzą takie modele. Po drugie, zmodernizowanie dotychczasowej kasy rejestrującej będzie wymagało odczytania jej pamięci fiskalnej oraz ponownego fiskalizowania. To z kolei wiąże się z wieloma procedurami. Co więcej, przedsiębiorca poniesie wtedy koszty związane z usługami serwisowymi.

I wreszcie po trzecie, przez czasz potrzebny na zmodernizowanie, odczytanie pamięci fiskalnej i uruchomienie w trybie fiskalnym, podatnik nie będzie mógł skorzystać ze swojego urządzenia. To z kolei w wielu przypadkach wymusi po prostu zawieszenie obsługi klientów indywidualnych. Nietrudno zgadnąć, że efektem czasowego wstrzymania sprzedaży mogą być mniejsze lub większe straty finansowe.

 

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jakie kasy fiskalne będzie można w przyszłości zmodernizować i dostosować do nowych wymogów technicznych, zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie fiskalne.com.

1 thought on “Informacje dla podatników wybierających kasy online ready

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rozwiąż zadanie: *